13. 9. 2023

19:30

Aktivistické večery III: film Rebelující nájemníci, Iniciativa nájemníků a nájemnic

💥Už třetí aktivistický večer na Sile nás zavede do problematiky nájemního bydlení. Promítneme film Rebelující nájemníci a diskutovat budeme s Barborou Jelínkovou z Iniciativy nájemníků a nájemnic.
 
✊Co je Iniciativa nájemníků a nájemnic?
Stále více a více lidí si nemůže dovolit vlastní byt. Nájemní bydlení je tak stále častější volbou pro mnohé z nás. Bydlení v nájmu je ale stále spojeno s velkou nejistotou, nedůstojností a rostoucími ekonomickým náklady. V takovýchto podmínkách si nelze vytvořit trvalý domov.
Jsme nájemníci a nájemnice, co chtějí tuto situaci změnit. Usilujeme o sociální změnu, která přinese důstojné a jisté bydlení pro ty, co na vlastnictví nedosáhnou. Proto byla v září 2022 založena Iniciativa nájemníků a nájemnic. Věříme, že potřebné změny docílíme pouze společně.
🎬
Rebelující nájemníci: Odpor proti rozprodávání města
Gertrud Schulte Westenberg, Matthias Coers
2014 | 78 min.
Berlín: hlavní město se v posledních letech hodně změnilo. Byty, které byly kdysi neatraktivní, jsou dnes využívány jako bezpečné investiční objekty. Přeměna na vlastnické byty a masivní zvyšování nájemného se staly každodenním jevem. Viditelné protesty nájemníků v pulzující berlínské metropoli jsou reakcí na rostoucí nedostatek cenově dostupného bydlení.
Film je kaleidoskopem boje nájemníků v Berlíně proti jejich vytlačování ze sousedských komunit. Od obsazení berlínské radnice přes tábor na Kottbusser Tor, organizované zabránění vystěhování až po boj seniorů za jejich komunitní centrum a věkově odpovídající byty – nové městské protestní hnutí je na vzestupu.
 
💪Komunitní a kulturní centrum Silo Jihlava funguje na nehierarchických principech a z velké části na dobrovolnické práci. Naší vizí je usilovat o uvědomělý, ohleduplný a udržitelný svět bez násilí. Svět, kde jsou si lidé rovni, respektují sebe i přírodu, a kde se mohou svobodně bavit a rozvíjet svůj potenciál. I proto jsme se rozhodli zvát k nám přátele z podobně smýšlejících kolektivů.
💰Budeme vděční, když naši snahu oceníte a přispějete dobrovolným vstupným.
📽Po filmu bude následovat diskuse.

Adresa: Chlumova 35, Jihlava

© 2023 SILO – Komunitní centrum Jihlava | JelenStudio.cz webdesign