Cože? Aktivismus na Sile? Když to psali v novinách, tak to musí být pravda! Přinášíme vám první ze série setkání s aktivisty a aktivistkami.
Nejsme troškaři a na prvním aktivistickém večeru na Sile se nebudeme zabývat ničím menším, než klimatickým hnutím. Setkáme se s Radkem Kubalou, zástupcem platformy Re:set, která usiluje o novou podobu ekonomiky: ekologickou, sociální a demokratickou. Přijďte na krátkou přednášku, promítání filmu Hlučné jaro a následnou diskuzi.
Komunitní a kulturní centrum Silo Jihlava funguje na nehierarchických principech a z velké části na dobrovolnické práci. Naší vizí je usilovat o uvědomělý, ohleduplný a udržitelný svět bez násilí. Svět, kde jsou si lidé rovni, respektují sebe i přírodu, a kde se mohou svobodně bavit a rozvíjet svůj potenciál. I proto jsme se rozhodli zvát k nám přátele z podobně smýšlejících kolektivů. Budeme vděční, když naši snahu oceníte a přispějete dobrovolným vstupným.
Následující text jsme si vyúpůjčili od platformy Re:set:
Je veřejné tajemství, kam nás dnešní směřování světové ekonomiky vede. Pokud se trendy zásadně nezmění, přehřívání klimatu emisemi ze spalování fosilních paliv a destrukce biodiverzity, poháněná neustálým ekonomickým růstem, povedou ještě během našich životů ke kolapsu biosféry a celoplanetární humanitární katastrofě. Přesto elity byznysu i politiky destrukci planety jen přihlížejí a dál promazávají kola akumulace kapitálu na úkor lidí i přírody.
Vůle změnit směr po celém světě roste, jak dosvědčují další a další vlny klimatických i sociálních protestů. Dosavadní protestní vlny zatím ale nedokázaly kurz obrátit. Hnutí za klimatickou spravedlnost s jeho heslem „změňme systém, ne klima“ dosud nedokázalo v nejbohatších zemích světa získat většinu běžných lidí pro rozhodnou společnou akci.
Co by bylo potřeba, aby se to podařilo? Film „Hlučné jaro: kolektivní cesty z klimatické krize“ od německého kolektivu Labournet.tv, klade tuto otázku vědkyním a vědcům, klimatickým aktivistkám a aktivistům i lidem z odborů.
Ptá se: „jak bychom mohli věci opravdu změnit?“ – a představuje si, jak by taková systémová změna mohla vypadat. Protože časy, kdy bylo snazší představit si konec světa, než konec kapitalismu, musí skončit.
Po filmu bude následovat diskuse o budoucnosti a strategiích klimahnutí.