23. 6. 2024

13:00 - 18:00

SWAP Jihlava na Sile potřetí

Přijďte se zbavit věcí, které vám doma jen leží, a vybrat si něco jiného, co vám naopak chybí. SWAP proběhne potřetí na Sile Jihlava v blízkosti městského vlakového nádraží (Chlumova 35).
 
13:00 – začátek
16:00 – konec příjmu věcí
17:00 – začínáme balit
18:00 – konec
 
Večer po SWAPu se na Sile od 21h odehraje soubor Zkouška sirén divadlo Peče (se) celá země. Více informací najdete v samostatné události: https://www.facebook.com/events/1910642636038980
 
Jak vlastně funguje SWAP?
SWAP (z anglického slova swap – výměna) funguje jednoduše: přinesete oblečení a další věci (do domácnosti, boty, hračky, knihy, semínka), které už nenosíte nebo nepotřebujete, a vyměníte je za jiné, které vám na swapu padnou do oka. Vše bez peněz, věci, které přinesete i odnesete, jsou zdarma. Nefunguje to kus za kus, je jen na vás, kolik věcí si vyberete a odnesete. Stejně tak je na vás, kolik jich na swap přinesete. Nikdy nevíte, co se bude komu hodit – někomu svetr, jinému ručník, utěrka nebo miska, kterou vy už nevyužijete.
 
Co na swap můžete přinést?
Oblečení (dětské i dospělácké), věci do domácnosti, knihy, hračky, dětské a sportovní vybavení, věci na tvoření, nově i neotevřené potraviny a semínka. Vše by mělo být čisté, vyprané a nepoškozené. Prostě v takovém stavu, v jakém byste to darovali svým přátelům.
 
Jak věci na swap připravit?
Oblečení oddělte od ostatních věcí a nejlépe srovnejte podle kategorií. Boty svažte k sobě, hračky, které patří k sobě a mohly by se rozsypat, dejte do průhledného sáčku nebo tašky.
 
Co na swap nenosit?
nábytek (příp. po domluvě s organizátory), velkorozměrné věci, léky, výrazně zničené a/nebo poškozené oblečení (malé opravitelné poškození nevadí), nekompletní rozbité hračky, nefunkční elektronické přístroje (příp. po domluvě s organizátory).
 
Co se zbylými věcmi?
Funkční věci, které po akci zůstanou na místě, jsou zařazeny do re-use centra Útulku věcí nebo věnovány na charitativní účely. Oblečení musíme poslat dál vždy, nemůžeme ho ve velkém skladovat (jen pár lepších kousků pro vás schováme na příště). Spolupracujeme se SWAP pro maminky a tatínky v nouzi, šicí dílnou sociálního podniku Fovy nebo Food not bombs Jihlava.
Znáte nějakou organizaci, která by také potřebovala zásobit oblečením? Ozvěte se nám.
Oblečení, které zbyde, darujeme Diakonii Broumov, která se zabývá i inovacemi ve zpracování textilního odpadu.
 
Vstupné
Vstup na swap je za doporučený příspěvek 50 Kč a vyšší. Dary půjdou na provoz Sila. Budeme rádi za podporu komunitního prostoru, a tím mimo jiné i organizaci SWAPů do budoucna.
 
Dobrovolná pomoc na místě
Sháníme lidi, kteří by nám pomohli s přípravou, s tříděním věcí během akce i hned po jejím skončení – pytlování, třídění apod. Pokud byste nám rádi pomohli, ozvěte se prosím do zpráv.
 
Parkování
Do areálu je během SWAPu možné vjet autem a parkovat po dobu nezbytnou na vyložení a naložení věcí. Parkování v blízkosti Sila ve fialové zóně je v neděli zdarma.
 
Další SWAP
Nevychází vám to časově? Nevadí, přijďte na další SWAP 8. září.

Adresa: Chlumova 35, Jihlava

© 2023 SILO – Komunitní centrum Jihlava | JelenStudio.cz webdesign